Річард Талер

Автор: Редактор on . Posted in Нагороджені лауреати

2017 р. – Річард Талер

Річард Талер (12.09.1945 р.) – американський економіст, почесний професор економіки та поведінкових наук Чиказького університету.

Лауреат Нобелівської премії з економіки 2017 року «за внесок до поведінкової економіки».

Біографія

Річард Талер народився 12 вересня 1945 р. у м. Іст-Оріндж (штат Нью-Джерсі, США). У 1967 р. отримав ступінь бакалавра в Університеті Кейс Вестерн Резерв (CaseWestemUniversity, Клівленд, штат Огайо). Навчався в Рочестерському Університеті (University of Rochester, штат Нью-Йорк, США): в 1970 р. отримав ступінь магістра, а у 1974 р. ­–  ступень доктора. У 1971-1978 рр. викладав у Вищій школі менеджменту у Рочестерському університеті. У 1975 р. працював економістом у Суспільному науково-дослідному інституті (Центр військово-морського аналізу). Протягом 1978 – 1980 рр. працював у Вищій школі бізнесу і державного управління Корнельського університету на кафедрі економіки та державного управління. Впродовж 1980 – 1988 рр. працював у Вищій школі менеджменту ім. Джонсона у Корнельському університеті. З 1988 р. по 1995 р. – почесний професор економіки у Вищій школі менеджменту ім. Джонсона (Корнельський університет) і директор Центру поведінкової економіки і досліджень в області ухвалення рішень. З 1995 р. працює у Чиказькому університеті. Засновник компанії з управління інвестиціями  Fuller& ThalerAssetManagement. Був одним із радником при президенті США Бараку Обамі. Заслужений професор у Школі бізнесу ім. Бута при Чиказькому Університеті. У 2005 р. Р.Талер став лауреатом американської економічної премії ім. Пола Самуельсона.  У 2010 р. – віце-президент, в 2015 р. – президент Американської економічної асоціації,член-кореспондент Центру перспективних досліджень в галузі поведінкових наук. Науковий співробітник Національного бюро економічних досліджень. Почесний член Американської академії мистецтв і наук, Американської фінансової асоціації.

Теорія

Поведінкова економіка. Р.Талер досліджував економічну поведінку людей використовуючи методи аналізу соціології та психології для того, щоб визначити, як емоційні та когнітивні фактори впливають на людину під час ухвалення економічних рішень. Він виявив та проаналізував поведінкові ефекти, які відхиляються від раціональної поведінки людини. Р.Талер використав психологічно реалістичні припущення для аналізу мотивації ухвалення економічних рішень. Вчений досліджував наслідки обмеженої раціональності, соціальних уподобань і відсутності самоконтролю у контексті їх впливу на прийняття індивідуальних рішень.

Р.Талер дослідив ефект «ментального обліку», який полягає у створенні людиною «підсвідомої бухгалтерії» для використання коштів для різних цілей. Так, залежно від місця продажу люди готові платити різну ціну за однаковий товар. «Оскільки корисність трансакції може бути позитивною чи негативною, можливі як вигідні угоди, так і жахливе ошуканство, воно може запобігти покупкам, що змінюють добробут, так і схиляти до покупок, що є марною тратою грошей». Р.Талер зазначає, що придбання «некорисної» та дорогої речі може забезпечити людині також щасливі спогади на все життя, а те, на скільки завищеною була ціна, швидко забудеться. Людина також припускає різну вартість грошей, які отримала легко (наприклад, спадок, виграш), і грошей, які отримала унаслідок важкої праці. «Людям властивий ментальний облік – вони не до всіх грошей ставляться однаково»,  – зазначив Р.Талер.

Досліджуючи явище «ефект володіння», Талер вказував: «…що люди більше цінують речі, якими вже володіють, аніж ті, які були їм доступні, але не належали їм». Страх утрати й упередження статус-кво часто діють разом, як сили, що стримують зміни.

Р.Талер зазначив що люди роблять вибір або раціонально, прорахувавши та продумавши всі варіанти прийняття певного рішення, або автоматично (спонтанно, інтуїтивно) не замислюючись над вибором. Тому завданням є «підштовхнути» та допомогти людині зробити вибір у правильну сторону. Запроваджуючи термін «архітектура вибору» Талер підкреслив, що завданням підштовхування стає поштовх та допомога людині зробити крок у правильному  напрямку, особливо важливо це під час укладання страхових угод, кредитів, рішень щодо придбання нерухомості. Науковець використовує поняття «лібертаріанський патерналізм» для позначення вибору, оскільки свобода вибору залишається в руках тих, хто робить цей вибір, можна підштовхнути людину до правильного вибору. Тобто, змусити людину без примусу та зайвої опіки здійснити раціональний вибір, навіть тих, хто в економічному плані як правило не поводиться раціонально. Р.Талер однин із перших економістів запропонував спосіб використання «підштовхування» з метою здійснення публічної політики. Він проаналізував проблеми самоконтролю, використовуючи лабораторні експерименти, показав як короткострокові спокуси впливають на поведінку людини.

Практичне застосування теорії

Ідеї Р.Талера можуть бути використані для вивчення впливу психологічних, соціальних, когнітивних та емоційних факторів на ухвалення економічні рішення людьми та інституціями, що дозволяє спрогнозувати наслідки таких рішень для коливання ринкових цін, прибутку та розподілу ресурсів. Дослідження процесу ухвалення ринкових рішень та механізмів суспільного вибору дозволило створити механізм коригування таких рішень на користь суб’єктів державного управління. Знання про відхилення від раціональних стандартів можуть стати інструментом економічної політики, що може сприяти підвищенню суспільного добробуту.

Праці

Нобелівська лекція

  • Thaler, Richard H. 2018. «From Cashews to Nudges: The Evolution of Behavioral Economics»// American Economic Review (Nobel lecture). URL:http://faculty.chicagobooth.edu/Richard.Thaler/assets/files/cashews_to_nudges.pdf
  • Талер Річард. Поведінкова економіка. Як емоції впливають на економічні рішення. Київ : Наш формат, 2018. – 464 с.
  • Thaler, R. H., Sunstein, C.R. 2008.Nudge: Improving Decisions About Health, Wealth, and Happiness. New Haven: Yale University Press. URL:file:///D:/Downloads/Richard_H._Thaler_Cass_R._Sunstein_Nudge_Improv..pdf
  • Thaler, Richard H., Cass R. Sunstein, and John P. Balz. 2014. “Choice Architecture.” The Behavioral Foundations of Public Policy, Eldar Shafir (ed). URL:http://faculty.chicagobooth.edu/Richard.Thaler/assets/files/Choice%20Architecture.pdf
  • Thaler, Richard H., ed. Advances in Behavioral Finance. New York: Russell Sage  Foundation. 1993.  URL:http://www.untag-smd.ac.id/files/Perpustakaan_Digital_1/FINANCE%20Advances%20in%20Behavioral%20Finance,%20Volume%20II.pdf
Joomla Plugins