Роберт Джеймс Шиллер

Автор: Олександр on . Posted in Нагороджені лауреати

2013 р. – Роберт Шиллер

Роберт (Боб) Джеймс Шиллер (29.03.1946 р.) — американський вчений-економіст, фахівець з фінансових ринків та поведінкової економіки.

Лауреат Нобелівської премії з економіки 2013 року «За емпіричний аналіз цін на активи»  (разом зЛ.П. Гансеном та Ю. Фама).

Біографія

Роберт(Боб) Джеймс Шиллер народився 29 березня у Детройті (штат Мічиган, США).

Ступінь бакалавра він отримав у Мічиганському університеті  у 1967 р., магістра природничих наук - у Массачусетському технологічному інституті у1968 р.та доктора філософії в цьому жвишів 1972 р.Докторську дисертацію «Раціональні очікування і структури процентних ставок» виконував під науковим керівництвом Франко Модільяні. У 1981 р. Р. Шиллер поставив під сумнів абсолютну точність гіпотези ефективного ринку Ю. Фама, довівши, що ціни на акції рухаються занадто волатильно, щоб адекватно відображати дійсність. Його працю "Irrational Exuberance" ("Ірраціональна ейфорія") вважають геніальним передбаченням фундаментальних причин глобальної кризи 2007-2009 рр., оскільки у книзі проведений аналіз причин і наслідків спекулятивних "бульбашок" на ринках цінних паперів та житлової нерухомості.  Також подією стала публікація у співавторстві з Дж. Акерлофом книги "Spiritus Аnimalis, або "як людська психологія управляє економікою"", де розкривається вплив поведінкових факторів на економічні процеси, що призвели до глобальної кризи.

Р.Шиллер працював в Єльському університеті,  в Уортонській школі бізнесу при Університеті Пенсільванії, в Університеті Міннесоти, у Лондонській школі економіки.З 1980 року він є науковим співробітником Національного бюро економічних досліджень. У 2005 році Роберт Шиллер був обраний віце-президентом Американської економічної асоціації, у 2006-2007 рр. - президент Східної економічної асоціації. Р.Шиллерстав одним із засновників і головним економістом фірми "MacroMarkets ООО", що займається інвестиційним менеджментом. Він також є науковим співробітником Єльського міжнародного центру з фінансів при Єльській школі менеджменту. Р. Шиллер був нагороджений призом "Deutsche Bank Prize" у фінансовій економіці в 2009 р. за його дослідження в галузі ділової економіки, пов'язані з динамікою цін на активи.

Теорія

Роберт Шиллер широко відомий як один з «батьків» індексу Кейса-Шиллера, який розраховується, виходячи з сум угод при повторному продажу нерухомості в містах США. Індекси, що побудовані на даних повторних продажів, дозволяють відстежити еволюцію цін на одні й ті ж будинки з урахуванням різниці в їхній якості. Наприклад, вчора продавалися в основному неякісні будинки за невисокою ціною, а сьогодні - якісні будинки дорого. Типовий індекс покаже зростання цін навіть у тому випадку, якщо кілька якісних будинків, проданих вчора, сьогодні продали дешевше. Завдяки обліку повторних продажів цього недоліку можна уникнути: у наведеному вище прикладі індекси Кейса-Шиллера покажуть зниження цін.

Р. Шиллерпомітив, що ціни на акції коливаються набагато сильніше, ніж вважали попередні теорії. Вони виявилися більш волатильні, ніж фундаментальні фактори, що лежать в основі самих коливань, - наприклад, дивіденди. Побудувавши співвідношення цін і дивідендів, вчений зауважив, що цей показник має тенденцію до падіння, коли ціна висока, і до збільшення при низькому рівні. Ця закономірність виявилася справедливою не тільки для акцій, але і для облігацій та інших активів.

Виявилося, щов якийсь момент цінні папери відносно дешеві, а в якийсь - досить дорогі. Якщо перекласти це на довгостроковий період, на 3-5 років, то можна припустити, що в момент зростання цін на акції вони збережуть цю тенденцію певний час і досягнуть якогось рівня. Потім почнеться таке ж зниження. Причому тренд залишиться незмінним, навіть якщо в короткі проміжки часу будуть спостерігатися коливання.

У наукових роботах Р. Шиллера також розглядається проблема надмірного реагування вартості активів на нову ринкову інформацію і роль психологічних факторів у ціноутворенні. Крім того, автор відомих робіт про "бульбашки" на ринку активів, попереджав про їх існування і наслідки їх “схлопування”. Причому, на відміну від більшості економістів, Шиллер розповів про "бульбашки" інтернет-компаній і нерухомості ще до того, як вони лопнули.

Дослідження Р. Шиллера були наступним після робіт Ю. Фама важливим кроком у вивченні проблеми пояснення і прогнозування цін на активи. У роботах 1980-х років, присвячених волатильності цін на акції, Р. Шиллер виявив, що якщо в короткостроковій перспективі біржові котирування вкрай мінливі, то при розширенні горизонту прогнозування хоча б до декількох років рух ринку в цілому стає набагато більш передбачуваним. Він показав, що коливання цін на біржі в довгостроковій перспективі пов’язані з обсягом дивідендів корпорацій. У разі низького співвідношення оцінки активів і обсягу дивідендів ця оцінка має тенденцію до зростання, що можна використовувати в аналізі інвестиційної привабливості активів.

Р. Шиллер називає теорію ефективного ринку Ю. Фама напівправдою. За його словами, ця теорія не помилкова, але може призводити до некоректних інтерпретацій, наприклад, щодо реальних причин надування спекулятивних "бульбашок". На думку Р. Шиллера, ціни на активи є більш волатильними за коливання фундаментальних факторів навіть з урахуванням раціональних очікувань. Ціни на акції мали би коливатися так само, як рівень дивідендів або їхнє очікування в майбутньому, однак на практиці вони стрибають значно сильніше. Р. Шиллер, на відміну від Ю. Фама, допускав імовірність значної і довготривалої переоцінки чи недооцінки фінансових активів під впливом ірраціональних факторів. Переоцінка активів, тобто надмірний оптимізм, на "бичих ринках" призводить до росту цін на активи, формування спекулятивних бульбашок, бумів, ейфорії та фінансових пірамід. Недооцінка активів, тобто надмірний песимізм, на "ведмежих ринках" призводить до падіння цін на активи, численних банкрутств і кризи ліквідності внаслідок розкручування спіралі "гарячих продаж".

Аномалії на ринку не обмежуються ефектом січня, ефектом вікенду чи ефектом "липких цін", які здатна пояснити удосконалена теорія ефективності ринків. Є аномалії значно глибші, з ірраціональними причинами, які важко піддаються науковому поясненню, наприклад, "animal spirits" чи стадна поведінка інвесторів.

Ринки занадто часто показують свою неефективність: обвали на біржах у 1929, 1987, 2008 роках згідно з класичною теорією ефективності мали би відбутися лише раз на мільйони років. Будь-яка симулятивна модель, розроблена на основі принципу random walk не згенерує такого роду відхилень. Щоб пояснити аномальні польоти і падіння цін на активи Р. Шиллер пропонує вийти за тісні математичні рамки неокласичної економіки та теорії раціональних очікувань і використати напрацювання масової психології, соціології та нейрофізіології. Такий міждисциплінарний погляд на проблеми економіки, що складає основу поведінкових фінансів, дозволяє краще зрозуміти динаміку фінансових ринків. Згідно з теорією поведінкових фінансів саме люди є важливим елементом фінансів. І ключова проблема полягає в тому, що люди є складними, не завжди раціональними, не завжди егоїстичними, не завжди правильно проінформованими. Фінансові інституції теж створюються реальними людьми і прямо залежать від поведінки реальних, а не ідеальних людей.

Зробивши акцент на пошуку залежності між курсами акцій та фундаментальними факторами в довгострокових періодах, Р. Шиллер зумів довести, що ірраціональний оптимізм або песимізм основної маси інвесторів у рамках 3-7 років можна використовувати для прогнозування загального тренду руху цін на активи. Важливими індикаторами надмірного песимізму чи оптимізму Р. Шиллер називає коефіцієнти відношення ціни акції до дивідендів (Price-To-Dividends ratio),відношення ціни до доходів (Price-To-Earnings Ratio) та відношення ринкової до бухгалтерської вартості компаній (Price-To-Book Ratio). При цьому розумному трейдеру чи інвестору, який використовує ірраціональність ринків на свою користь, варто пам’ятати, що ситуація може кардинально змінитися, якщо ціни надто сильно відірвуться від фундаментальних факторів в одну чи іншу сторону.

На відміну від Ю. Фама, який довів відсутність залежності між цінами на активи в короткострокових періодах, Р. Шиллер розробив методи виявлення такої залежності в довгострокових часових горизонтах. Популярності Р. Шиллера сприяла глобальна фінансова криза, під час якої гіпотеза ефективного ринку широко критикувалася громадськістю за "короткозорість" і відсутність уваги до поведінкових та нераціональних факторів.

Роберт Шиллер вважає, що "фінанси не є наукою про те, як заробити гроші, вони про те, як втілювати задуми в життя". "Економічні теорії, які використовують принцип раціональності є дуже корисними, але й обмеженими, оскільки люди не раціональні. Люди зазвичай поводяться раціонально, але не повністю. І люди дуже часто поводяться безглуздо. Це стосується кожного, і мене в тому числі, оскільки ми є людьми і ми є обмеженими", – підкреслює Шиллер.

Сприйнявши ірраціональність людей як даність, у своїх дослідження Роберт Шиллер намагається дати пояснення і рекомендації щодо поведінки інвесторів та регуляторів у турбулентних умовах, через це його висновки більш загальні, однак ближчі до реалій економічного життя.

Застосування теорії

Користуючись своєю методикою дослідження фінансових ринків, Роберт Шиллер зробив ряд точних економічних прогнозів. У 2000 році на піку розвитку Інтернет-технологій написав культову книгу «Ірраціональний достаток», у якій передбачив різке падіння цього сектору економіки в недалекому майбутньому. Через декілька місяців його передбачення підтвердилось. Передбачив також кризу на ринку нерухомості у 2008 році.

Макроекономісти та аналітики всього світу при дослідженні ринку нерухомості використовують індекс Кейса-Шиллера, який допомагає побачити дійсну узагальнену динаміку цін на житло, оскільки враховує вартість повторних продаж нерухомості в різних містах США. Падіння індексу після 2 кварталу 2006 року допомогло Шиллеру спрогнозувати серйозні проблеми на ринку іпотечних облігацій. Під час фінансової кризи індекс Кейса-Шиллера часто використовувався при визначенні міри знецінення нерухомості в США.

Грамотнаоцінка активів, розуміння тенденцій зміни цін у довгостроковій перспективі критично важливі для бізнесу та функціонування фінансових ринків.

Праці

Нобелівська лекція

·       Он-лайн курс лекцій "Фінансові ринки" від лауреата Нобелівської премії з економіки Роберта Шиллера. - Режим доступу: http://pervoclass.ru/shiller

Аналіз цін на активи у довгостроковому періоді

·        Shiller R.Market Volatility / R. Shiller. — The MIT Press, 1990. — 478 p. 

·        Shiller R. Irrational Exuberance. - Princeton, New Jersey: Princeton and Oxford: Princeton University Press, 2000.  — 296 p. [Електронний ресурс]. – Режим доступу:  http://digamo.free.fr/shiller2000.pdf

·        Shiller R.Macro Markets: Creating Institutions for Managing Society’s Largest Economic Risks (Clarendon Lectures in Economics) / R. Shiller. — Oxford University Press, 1998. — 272 p.  [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://books.google.com.ua/books?id=R8Ak4fefNfwC&pg=PA154&lpg=PA154&dq=%E2%80%A2%09Shiller+R.+Macro+Markets:+Creating+Institutions+for+Managing+Society%E2%80%99s+Largest+Economic+Risks&source=bl&ots=sq6yZTAyt9&sig=AKDt2hzfUjymnjq8Dyt0715_0mY&hl=uk&sa=X&redir_esc=y#v=onepage&q=%E2%80%A2%09Shiller%20R.%20Macro%20Markets%3A%20Creating%20Institutions%20for%20Managing%20Society%E2%80%99s%20Largest%20Economic%20Risks&f=false

·        Shiller R.The New Financial Order: Risk in the 21st Century / R. Shiller. — Princeton and Oxford: Princeton University Press, 2003. — 366 p. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://digamo.free.fr/shiller2003.pdf

 

Поведінкові фінанси

·        Шиллер Роберт.Иррациональный оптимизм. Как безрассудное поведение управляет рынками. — М.: Альпина Паблишер, 2013. — 422 с. 

·        Акерлоф Дж.Spiritus Animalis, или Как человеческая психология управляет экономикой и почему это важно для мирового капитализма / Дж. Акерлоф, Р. Шиллер. — М.: ООО «Юнайтед Пресс», 2010. — 273 с. 

·        Akerlof G.A. Animal Spirits: How Human Psychology Drives the Economy, and Why It Matters for Global Capitalism / George A. Akerlof, Robert J. Shiller. Princeton University Press, 2009. — 248 p. [Електронний ресурс]. – Режим доступу:  http://press.princeton.edu/titles/8967.html

·        Shiller R. Finance and the Good Society / R. Shiller.  - Princeton and Oxford:  Princeton University Press, 2012. — 288 p.[Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://press.princeton.edu/titles/9652.html

·        Shiller R.The Subprime Solution: How Today’s Global Financial Crisis Happened, and What to Do about It / R. Shiller. — Princeton and Oxford:  Princeton University Press, 2008. — 208 p. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.afi.es/eo/the%20subprime%20solution%20-%20shiller,%202008.pdf

·        Shiller Robert J. Bubble Trouble / R. Shiller. // Project Syndicate. - 2007. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.project-syndicate.org/commentary/bubble-trouble

·        Шиллер Р. Дж.Финансы и хорошее общество. — М.: Издательство Института Гайдара, 2014. — 503 с.

Joomla Plugins